Premiile GOPO 2016: filmele și actorii nominalizați

84 de filme românești lansate în cinematografe sau festivaluri în 2015 au fost luate în considerare pentru desemnarea nominalizărilor celei de-a zecea ediții a Premiilor Gopo. Câștigătorii vor fi anunțați în cadrul Galei Premiilor Gopo, pe 28 martie.

Nominalizările au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din 11 profesioniști din domeniu: Stere Gulea (regizor), Florin Piersic Jr. (actor), Daniel Mitulescu (producător), Melania Oproiu (monteur), Sorin Botoșeneanu (operator), Miruna Berescu (directorul Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL) și criticii de film Cristina Corciovescu, Ștefan Dobroiu, Doinel Tronaru, Laurențiu Brătan, Ionuț Mareș.

La această ediție, cele mai multe nominalizări le-au strâns lungmetrajele: Aferim! – 12 nominalizări, București NonStop și De ce eu? câte 9 fiecare, Acasă la tata – 8 nominalizări, Lumea e a mea și Un etaj mai jos câte 7 fiecare, Box și Comoara – 5 nominalizări fiecare.

Iată lista completă a nominalizaţilor la Premiile GOPO 2016:

Cel mai bun film (lungmetraj) 
Aferim!
București NonStop
Comoara
De ce Eu?
Un etaj mai jos 

Cel mai bun regizor (lungmetraj)
Dan Chișu (București NonStop)
Tudor Giurgiu (De ce Eu?)
Radu Jude (Aferim!)
Radu Muntean (Un etaj mai jos)
Corneliu Porumboiu (Comoara)

Cel mai bun actor într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficțiune) 
Teodor Corban (Aferim!)
Gheorghe Ifrim (București NonStop)
Emilian Oprea (De ce Eu?)
Alexandru Papadopol (Acasă la tata)
Cuzin Toma (Comoara)

Cea mai bună actriță într-un rol principal (într-un film de lungmetraj ficțiune)
Ioana Flora (Acasă la tata)
Ana Maria Guran (Lumea e a mea)
Rodica Lazăr (Carmen)
Hilda Petere (Box)
Elena Popa (Autoportretul unei fete cuminți)

Cel mai bun actor într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficțiune)
Alexandru Dabija (Aferim!)
Iulian Postelnicu (Un etaj mai jos)
Adrian Purcărescu (Comoara)
Cuzin Toma (București NonStop)
Andi Vasluianu (Acasă la tata)

Cea mai bună actriță într-un rol secundar (într-un film de lungmetraj ficțiune)
Tatiana Iekel (Un etaj mai jos)
Dorina Lazăr (București NonStop)
Olimpia Melinte (București NonStop)
Mirela Oprișor (Acasă la tata)
Mihaela Sîrbu (Aferim!)

Cel mai bun scenariu (lungmetraj ficțiune)
Mimi Brănescu (Acasă la tata)
Radu Jude, Florin Lăzărescu (Aferim!)
Corneliu Porumboiu (Comoara)
Tudor Giurgiu, Loredana Novak (De ce Eu?)
Alexandru Baciu, Radu Muntean, Răzvan Rădulescu (Un etaj mai jos)

Cea mai bună imagine (lungmetraj ficțiune)
Andrei Butică (Acasă la tata)
Daniel Kosuth (Lumea e a mea)
Tudor Lucaciu (Un etaj mai jos)
Marius Panduru (Aferim!)
Liviu Pojoni Jr (București NonStop)

Cel mai bun montaj (lungmetraj ficțiune)
Cătălin Cristuțiu (Aferim!)
Eugen Kelemen (Box)
Lemhenyi Reka (De ce Eu?)
Tudor Pojoni (București NonStop)
Ion Ioachim Stroe (Muntele Magic

Cel mai bun sunet
Sorin Neagu, Florin Tăbăcaru (Acasă la tata)
Momchil Bozhkov, Dana Lucreția Bunescu, Cristinel Șirli (Aferim!)
Cristian Tarnovețchi, Alexandru Dumitru, Marius Leftărache (București NonStop)
Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru, Liviu Lupșa (De ce Eu?)
Electric Brother, Andre Rigaut, Sophie Chibaut, Michael Kaczmarek (Un etaj mai jos)

Cea mai bună muzică originală (lungmetraj)
Alexander Bălănescu (Muntele Magic)
Vlaicu Golcea (Lumea e a mea)
Cristian Lolea (Carmen)

Cele mai bune decoruri (lungmetraj)
Adeline Andreea Bădescu (Lumea e a mea)
Cristian Niculescu (De ce Eu?)
Mihaela Poenaru (Box)
Augustina Stanciu (Aferim!)

Cele mai bune costume (lungmetraj)
Adeline Andreea Bădescu (Lumea e a mea)
Dana Paparuz (Aferim!)
Augustina Stanciu (Box)
Andreea Szelyes (De ce Eu?)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură (lungmetraj)
Petya Simeonova, Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan (Aferim!)
Dana Roșeanu (Carmen)
Valentin Valov, Bianca Boeroiu (De ce Eu?)

Cel mai bun film de debut (lungmetraj) 
Acasă la tata
Carmen 
Lumea e a mea

Cel mai bun documentar
Aliyah Dada 
Cinema, Mon Amour
Muntele Magic
Rețeaua
România: Patru Patrii

Cel mai bun scurtmetraj documentar
Cealaltă viață a lui Charon
Chat with Alice
Drumul spre succes
Înapoi la rădăcini
Stories in tea cups

Cel mai bun scurtmetraj ficțiune
Black Friday
Dispozitiv 0068
În care eroina se ascunde și apoi are parte de o întâlnire neașteptată
Nu există-n lumea asta
Ramona

Tănără speranță
Roxana Stroe pentru regia filmului Black Friday
Rafel Florea pentru rolul Rafael din filmul Box
Ana Maria Guran pentru rolul Larisa din filmul Lumea e a mea
Mihai Gavril Dragolea, Radu Constantin Mocanu pentru regia filmului Roboțelul de Aur
Tudor Platon pentru imaginea filmului Toate fluviile curg în mare

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite în România în 2015) 
Ex Machina/ Ex Machina (Marea Britanie)
Le Tout Nouveau Testament/ Testamentul Nou Nouț (Luxemburg – Franța – Belgia)
Leviathan/ Leviathan (Rusia)
The Tribe/ Tribul (Ucraina)
Winter Sleep/ Somn de iarnă
(Turcia)

Premiul Publicului (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la box office în 2015) 
Aferim! 

Foto: Silviu Gheție / Aferim

erika
erika.chivu@ringier.ro