premiile-gopo-2018-nominalizari

Premiile Gopo 2018: nominalizări

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a 12-a ediţie a Galei Premiilor Gopo. Câștigătorii vor fi anunțați în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 27 martie la Teatrul Național din Capitală. Iată nominalizații de anul acesta!

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER
Regia: Nae Caranfil, Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)

BREAKING NEWS
Regia: Iulia Rugină, Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)

FIXEUR
Regia: Adrian Sitaru, Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silișteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
Regia: Daniel Sandu, Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER
Regia: Nae Caranfil

ANA, MON AMOUR
Regia: Călin Peter Netzer

BREAKING NEWS
Regia: Iulia Rugină

FIXEUR
Regia: Adrian Sitaru

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul “Ana, mon amour

Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul “Breaking News

Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul “Fixeur

Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul “Marița

Șerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor

Vlad Ivanov pentru rolul preotului Ivan din filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul “Ana, mon amour

Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul “Breaking News

Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul “Dimineața care nu se va sfârși

Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul “Hawaii

Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul “Portrete în pădure

 

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul “Aniversarea

Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul “Aniversarea

Adrian Văncică pentru rolul polițist din filmul “Ultima zi

Ali Amir pentru rolul Aid din filmul “Un pas în urma serafimilor

Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul “Ana, mon amour

Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul “Aniversarea

Diana Spătărescu pentru rolul Anca Rășcanu din filmul “Fixeur

Rodica Lazăr pentru roll Viorica din filmul “Hawaii

Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul “Marița

 

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Nae Caranfil pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul “Breaking News

Claudia Silișteanu, Adrian Silișteanu pentru filmul “Fixeur

Anca Buja și Cristi Eftime pentru filmul “Marița

Daniel Sandu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

Liviu Pojoni pentru filmul “Aniversarea

Adrian Silișteanu (RSC) pentru filmul “Fixeur

Silviu Stavilă pentru filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor

Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila

George Dăscălescu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Dana Bunescu pentru filmul “Ana, mon amour”

Cătălin Cristuțiu pentru filmul “Breaking News”

Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”

Ștefan-Ioan Tatu pentru filmul “Ultima zi”

Mircea Olteanu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

 

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Șirli pentru filmul “Ana, mon amour

Liviu Lupșa, Marius Leftărache pentru filmul “Aniversarea

Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul “Fixeur

Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul “La drum cu tata

Vladimir Cosma pentru filmul “Octav

Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul “Planeta Petrila

Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Andreea Popa pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Alina Pențac pentru filmul “Aniversarea

Bogdan Ionescu pentru filmul “La drum cu tata

Călin Papură pentru filmul “Octav

Adrian Cristea pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Velica Panduru pentru filmul “Aniversarea

Ana Ioneci pentru filmul “Hawaii

Svetlana Mihăilescu pentru filmul “Octav

Cireșica Cuciuc pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Cătălin Ciutu, Dana Roșeanu și Iulia Roșeanu pentru filmul “6,9 pe scara Richter

Cristina Paul și Heike Ersfeld pentru filmul “Ana, mon amour

Domnica Bodogan și Dana Roşeanu pentru filmul “Aniversarea

Domnica Bodogan și Bianca Boeroiu pentru filmul “La drum cu tata

Lidia Ivanov și Bianca Boeroiu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor

 

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

LA DRUM CU TATA
Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)

MARIȚA
Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Brașov 1987. Doi ani prea devreme
Regia: Liviu Tofan, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Național de Istorie Brașov, Casa de producție TVR)

Eu sunt Hercule
Regia: Marius Iacob, producător: Corina Gliga, Irina Malcea (Manekino Film) și Hanka Kastelikava (HBO Europe)

Ouăle lui Tarzan
Regia: Alexandru Solomon, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

Planeta Petrila
Regia: Andrei Dăscălescu, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România)

Procesul
Regia: Claudiu Mitcu, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL)

Țara moartă
Regia: Radu Jude, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

Alb”, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran

Chers Amis”, producător: Valeriu Andriuță (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuță

Cumulonimbus”, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie

O noapte în Tokoriki”, producător: Natalia Gurău (UNATC “I.L.Caragiale” Bucureşti), regia: Roxana Stroe

Scris/Nescris”, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silișteanu

 

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Ana Cântăbine pentru scenografia filmului “Offstage

Serghei Chiviriga pentru regia filmului “Cel mai bun client

Ștefan Iancu pentru rolul din filmul “Un pas în urma serafimilor

Tudor Botezatu pentru regia filmului “Sechestrați fără voie

Voica Oltean pentru rolul din filmul “Breaking News

 

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

Cealaltă parte a speranței” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independența Film

Despre trup și suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn

Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franța, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment

Mister în Slack Bay” / “Ma Loute’’ (r. Bruno Dumont), Germania, Franța, distribuitor: Vito Film

(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film

 

Premiile Gopo reprezintă un eveniment anual de prestigiu, prin care se recompensează cele mai importante realizări cinematografice naționale din cursul anului precendent și se promovează adevăratele valori din domeniu în rândul unui public cât mai larg.

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesioniști din domeniu: Nap Toader (regizor), Iuliana Tarnovețchi (producător), Barbu Bălășoiu (operator), Radu Corciova (scenograf), Gabriela Albu (exploatant) și criticii de film Irina Margareta Nistor, Cătălin Olaru, Cristian Mărculescu, Angelo Mitchievici, Ion Indolean.

După anunțarea nominalizărilor, aproximativ 450 de membri activi din industria cinematografică românească vor fi invitați să desemneze câștigătorii trofeelor Gopo 2018.

Foto: www.premiilegopo.ro

Irina Munteanu
skipped.hb@gmail.com