Festivalul de Film de la Cannes 2018: Selecția oficială

Festivalul de Film de la Cannes 2018: selecția oficială

Ajuns la cea de-a 71-a ediție, Festivalul de Film de la Cannes și-a anunțat selecția oficială de filme într-o conferință de presă. Festivalul a făcut publică lista filmelor din competiția pentru marele trofeu Palm d’Or de anul acesta, cât și cea pentru Un Certain Regard, Midnight Section și proiecțiile speciale.  

Festivalul Internațional de Film de la Cannes 2018

Festivalul de Film de la Cannes va avea loc între 8 și 19 mai 2018.

În urmă cu ceva timp, festivalul a anunțat că ediția din 2018 se va deschide cu premiera internațională a filmului regizorului Asghar Farhadi, „Everybody Knows”. Protagoniștii primei drame în limba spaniolă a regizorului sunt Penélope Cruz și Javier Bardem.

Cate Blanchett va prezida juriul Festivalului de Film de la Cannes, iar Benicio Del Toro va fi preşedintele juriului secţiunii “Un certain regard”.

Iată mai jos selecția oficială a celei de-a 71-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes:

Competiție
„At War”, Stéphane Brizé
Dogman”, Matteo Garrone
The Picture Book”, Jean-Luc Godard
Asako I & II”, Ryusuke Hamaguchi
Sorry Angel”, Christophe Honoré
Girls of the Sun”, Eva Husson
Ash Is Purest White”, Jia Zhang-Ke
Shoplifters”, Kore-Eda Hirokazu
Capernaum”, Nadine Labaki
Burning”, Lee Chang-Dong
BlacKkKlansman”, Spike Lee
Under the Silver Lake”, David Robert Mitchell
Three Faces”, Jafar Panahi
Cold War”, Pawel Pawlikowski
Lazzaro Felice”, Alice Rohrwacher
Yomeddine”, A.B Shawky
Summer”, Kirill Serebrennikov

Un Certain Regard
Border”, Ali Abbasi
Sofia”, Meyem Benm’Barek
Little Tickles”, Andréa Bescond & Eric Métayer
Long Day’s Journey Into Night”, Bi Gan
Manto”, Nandita Das
Sextape”, Antoine Desrosières
Girl”, Lukas Dhont
Angel Face”, Vanessa Filho
Euphoria”, Valeria Golino
Friend”, Wanuri Kahiu
My Favorite Fabric”, Gaya Jiji
The Harvesters”, Etienne Kallos
In My Room”, Ulrich Köhler
The Angel”, Luis Ortega
The Gentle Indifference of the World”, Adilkhan Yerzhanov

În afara competiției
Solo: A Star Wars Story”, Ron Howard
Le Grand Bain”, Gilles Lellouche

Proiecții speciale
10 Years in Thailand”, Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul
The State Against Mandela and Others”, Nicolas Champeaux & Gilles Porte
Le Grand Cirque Mystique”, Carlo Diegues
Dead Souls”, by Wang Bing
To the Four Winds”, Michel Toesca
La Traversee”, Romain Goupil
Pope Francis – A Man of His Word”, Wim Wenders

Midnight Screenings
Arctic”, Joe Penna
The Spy Gone North”, Yoon Jong-Bing

Vezi și câștigătorii ediției de anul trecut aici.

Foto: Northfoto

Irina Munteanu
skipped.hb@gmail.com