Divan Film Festival 2014: filme bune şi desfrâu culinar

De pe 26 până pe 31 august la Port Cultural Cetate se dă startul unei noi ediţii de Divan Film Festival, locul de întâlnire al cinefililor… gurmanzi. Detaliile le afli de la noi.

Dacă te tentează un weekend luuung departe de casă în acest sfârşit de săptămână ştim exact destinaţia perfectă pentru tine: până pe 31 august, în Port Cultural Cetate are loc cea de-a cincea ediţie a Divanului Degustătorilor de Film şi Artă Culinară cu tema Eroi şi antieroi din Balcani.

Timp de 5 zile, Divanul Degustătorilor de Film şi Artă Culinară va aduce pe malul Dunării, într-un spaţiu care şi-a modificat destinaţia, devenind din port agricol port cultural, filme balcanice actuale şi de arhivă, filme care au scris istorie, filme premiate şi filme care subminează clişeele şi prejudecăţile ce s-au clasicizat, de-a lungul timpului, în legătură cu cinematografia balcanică.

12 lungmetraje şi 51 de scurtmetraje, proiectate într-un spaţiu de-a dreptul pitoresc, concerte, evenimente speciale şi o mulţime de preparate câmpeneşti gătite chiar sub ochii tăi: asta te aşteaptă până duminică pe celebra moşie a lui Mircea Dinescu din Dolj.

Dacă te încumeţi să dai o fugă până la malul Dunării iată întregul program al festivalului. Vestea bună este că accesul la proiecţii este liber iar pe timpul desfăşurării festivalului, camparea pe teritoriul portului va fi posibilă în limita locurilor disponibile. Înscrierile se pot face pe pagina de Facebook a festivalului: https://www.facebook.com/DivanFilmFestival.

Ne vedem acolo?

Program Divan Film Festival 2014

Joi, 28 august

11:00 GARA FLUVIALĂ
Program pentru copii  De-aş fi.. Harap Alb / The White Moor (1965, r/d: Ion Popescu- Gopo, cu: Florin Piersic, Emil Botta, Fory Etterle, George Demetru, Puiu Călinescu, Irina Petrescu) Fantastic.
21:00 PROIECŢIE ÎN AER LIBER
O vară de neuitat/ Un été inoubliable (1994, România- Franţa, r. Lucian Pintilie, cu: Kristin Scott Thomas, Claudiu Bleonţ, Olga Tudorache, George Constantin, Marcel Iureş, Răzvan Vasilescu, Ioan Gyuri Pascu)
23:00 CONCERT IOAN GYURI PASCU

Vineri, 29 august
10:00- 13:00 PAJIŞTE
Ateliere Ideo Ideis
10:00 GARA FLUVIALĂ 
Ultimii piraţi de la Marea Neagră/ Poslednite cernomorski pirati (2013, Bulgaria, r/d: Svetoslav Stoianov) Documentar.
11:00 MANSARDĂ
Simpozionul internaţional de film Eroi şi anti-eroi din Balcani. Chair-person: Dina Iordanova (M.Britanie) Moderator: Marian Ţuţui Participă: Nevena Daković (Serbia), Dana Duma (România), Abbie Saunders (M.Britanie), Lydia Papadimitriou (M.Britanie).       
11:30 GARA FLUVIALĂ 
Program de scurtmetraje din România, Croaţia şi Turcia
Kazimir (2013, România), Copacul / The Tree (2013, România), Pe teren nesigur/ Tlo pod nogata (2014, Croaţia), Umbrela galbena/ Žuti suncobran (2013, Croaţia), Unchiul Şeref şi umbra sa/ Şeref Dayı ve Gölgesi Fragman (2013, Tucia), Fetiţa/ /Kız Çocuğu (2011, Turcia), Băiat frumos/ Ljepotan (2014, Croaţia), Marko (2013, Croaţia) 
Spectacol culinar susţinut de Mircea Groza
15:45 GARA FLUVIALĂ 
Program de scurtmetraje din Serbia, Turcia şi România
Snare Drum (2008, Serbia), Alone, Alone, You Should Never Be Alone/ Sam sam sam da nisi (2006, Serbia), Cărăuşul /  Haulier / Vozar (2012, Serbia), Once upon a Time in Jamaica/ Bir zamanlar Jamaica (Turcia), Spaţiu îngust/ Dar alan/ Ten gav (2013, Turcia), Retur (2013, România)
18:00 GARA FLUVIALĂ 
Usturoi/ Transylvanian Garlic (2014, România, r/d: Lucian Alexandrescu, cu: Sebastian Topan, Darius Stoica, Andreea Ioana Zaharia, Ionuţ Turda, Nicu Varga, Tibi Covaci) Comedie
21:00 PROIECŢIE ÎN AER LIBER
Regele/ O vasilias (2002, Grecia, r/d: Nikos Grammatikos, cu: Vangelis Mourikis, Marilita Lambropoulou, Minas Hadzisavas, Babis Giotopoulos) Dramă  

Sâmbătă, 30 august
10:00- 13:00 PAJIŞTE
Atelierele Ideo Ideis
10:00 GARA FLUVIALĂ 
Eroi din Balcani. Program de desene animate şi documentare vechi (90 min.)
Adam şi Eva (1970), Greierele şi furnica (1970), Noe (1973), Prestanţă (1977), Arhimede (1970), Arca lui Noe (1976), Haiducul (1986), Haplea (1928), Vasilache şi Marioara (1981), Monumente brâncoveneşti (1976), Popas de artă la Hurezi (1976), Dunărea distruge şi clădeşte/ Die Donau zerstört und baut (1944)
12:00 GARA FLUVIALĂ 
Program de scurtmetraje din Serbia şi Macedonia (114 min.)
Inimă/ Srce (2013, Serbia), Sacoşa/ Torba (2012, Serbia), Zăpada roşie/ Crveni sneg/ Roter Schnee (2013, Serbia- Elveţia), Hibernarea/ Hibernacija/ Hibernation (2013, Serbia), Soare de primavara/ Prolecna sunca/ Soles de primavera (2013, Serbia), Sido (2013, Macedonia)
16:00 GARA FLUVIALĂ 
Ocupaţia, a 27-a imagine/ Okupacija, 27. slika/ Occupation, the 27th Tableaux (2013, Croaţia- Cehia, r: Pavo Marinković) Documentar
18:00 GARA FLUVIALĂ
Little Land (2013, Grecia- Franţa, r/d. Nikos Dagiadas) Documentar
21:00 PROIECŢIE ÎN AER LIBER
Ocupaţia în 26 de imagini/ Okupacija u 26 slika (1978, Iugoslavia, r: Lordan Zafranović, cu: Frano Lasic, Milan Strljic, Tanja Poberznik, Boris Kralj, Ivan Klemenc) Dramă